قصه پگاه خراسان

قصه پگاه خراسان

شرکت شیر پاستوریزه مشهد :
پروانه تاسیس کارخانه شیر در تاریخ ۱۱/۰۸/۱۳۳۹ با سرمایه اولیه سی میلیون ریال در تهران صادر و در تاریخ ۲۷/۱۰/۱۳۴۲ ضمن تغییر نام به کارخانه شیر پاستوریزه، انتقال محل شرکت از تهران به مشهد انجام شد. در ۲۹/۱۰/۱۳۴۲ به استناد صورتجلسه مجمع عمومی فوق العاده تحت شماره ۷۹۳۵ و تحت نام شرکت سهامی شیر و لبنیات پاستوریزه مشهد به ثبت رسید.
در جلسه ۲۸/۱۲/۱۳۴۲ مجمع عمومی فوق العاده بجای اساسنامه ۲۶ ماده ای قبلی، اساسنامه‌ای با ۶۰ ماده تدوین و ارزش هر سهم از ۰۰۰/۵۰ ریال به ۰۰۰/۳۰ ریال کاهش و سرمایه شرکت به سی سه میلیون ریال افزایش یافت. نقشه ها و طرح احداث کارخانه با ظرفیت دریافت روزانه ۵ تن شیرخام که قابل افزایش تا ۱۰ تن باشد آماده و در سال ۱۳۴۴ خرید زمین، احداث ساختمان کارخانه در حاشیه خیابان خواجه ربیع و نصب ماشین آلات انجام و بهره برداری از کارخانه در سال ۱۳۴۵ با تعداد ۴۴ نفر که ۵ نفر در قسمت اداری و ۳۹ نفر در قسمت تولید و توزیع انجام وظیفه می کردند آغاز شد.

مساحت زمین کارخانه ۴۴۰۰ متر مربع با ۱۸۰۰ متر مربع زیر بنا و ۱۰۰ متر مربع فضای سبز بود. محصولات تولیدی در ابتدای بهره برداری شامل: شیر، شیر کاکائو، شیر موز، شیر نارگیل، دوغ، انواع پنیر، کره، انواع بستنی و ماست تازه بوده است. طبق صورتجلسه مجمع عمومی فوق العاده ۱۳/۰۲/۱۳۵۰ نوع شرکت به سهامی خاص تبدیل و آخرین شماره ثبت آن در اداره ثبت شرکت های مشهد (۵۳۱) است. در سال ۱۳۶۳ بالغ بر ۵۵% سهام شرکت توسط صنایع شیر ایران خریداری و ظرفیت کارخانه به ۵۷ تن در روز رسید.
در سال های بعد با گسترش شهر و قرار گرفتن کارخانه در محدوده شهری و تولید آب پنیر بعنوان یک معضل زیست محیطی موضوع انتقال کارخانه به خارج شهر مطرح و پس از خرید زمین، عملیات اجرایی احداث کارخانه جدید از سال ۱۳۷۷ در شهرک صنعتی توس مشهد آغاز و در ۰۱/۰۵/۱۳۷۹ به مرحله تولید آزمایشی و در ۰۷/۰۶/۱۳۷۹ به بهره برداری رسمی رسید. این کارخانه هنگام بهره برداری ۶۶۸/۱۱۰ متر مربع مساحت، حدود ۰۰۰/۱۱ متر مربع زیر بنا و ۶۰۰/۱۲ متر مربع فضای سبز داشت.
در سال ۱۳۸۲ مقدار ۱۶/۹۷ درصد سهام مربوط به صنایع شیر ایران و ۸۴/۲ درصد باقیمانده متعلق به سایر اشخاص بوده است.

شرکت شیر منطقه ای خراسان:

شیر منطقه ای خراسان یکی از شرکت‌های وابسته به شرکت بیمه آسیایی شیر ایران بوده که در سال ۱۳۵۵ تاسیس و تحت شماره ۲۵۸۴۲ مورخ ۱۳/۰۵/۱۳۵۵ به ثبت رسیده است. ابتدا دفتر شرکت در تهران و در سال ۱۳۵۶ به مشهد انتقال یافته است. زمین کارخانه به وسعت ۱۰ هکتار در فاصله ۱۳ کیلومتری مشهد و در حاشیه جاده آسیایی (سنتو) قرار دارد. سرمایه اولیه آن ده میلیون ریال بوده که در سال ۱۳۵۶ به مبلغ بیست میلیون ریال و در سال ۱۳۵۷ به مبلغ ۴۴۰ میلیون ریال افزایش یافته است.

نام آن در ابتدا شرکت سهامی خاص تهیه و توزیع شیر و لبنیات پاستوریزه و استریلیزه منطقه خراسان بوده و فعالیت آن طبق اساسنامه عبارت بود از: “تهیه و توزیع شیر و مواد لبنی پاستوریزه و استریلیزه ، تهیه و نصب ماشین آلات، تهیه مواد اولیه و بررسی‌های لازم مبادرت به هرگونه عملیات و معاملات مجاز که بطور مستقیم و غیر مستقیم برای انجام فعالیت‌های فوق لازم و ضروری است.. ” از شهریور ۱۳۵۵ تا پایان آن سال ۲۲ نفر جذب و قسمت های استریل و پاستوریزه از آبان ۱۳۵۶ به بعد آماده تولید آزمایشی شد.

از اول سال ۱۳۵۷ بهره برداری رسمی کارخانه آغاز و بر اساس پیش بینی های قبلی و طبق ظرفیت دستگاه ها روزانه بین ۵۰ تا ۱۰۰ تن تولید شیر استریل در نوسان بوده است. در ۲۹/۱۱/۱۳۵۸ به استناد لایحه قانونی مصوب شورای انقلاب جمهوری اسلامی ایران به وزارت کشاورزی و عمران روستایی اجازه داده شده که تمام دارایی و تعهدات شرکت سهامی تهیه و توزیع شیر ایران به شرکت سهامی صنایع شیر ایران منتقل و همچنین به موجب دو تبصره الحاقی مورخ ۲۰/۱۲/۱۳۵۸ این شورا مبنی بر انحلال ده شرکت شیر منطقه‌ای، شیر منطقه خراسان نیز منحل و بعنوان یکی از واحد های شرکت صنایع شیر ایران اداره شد.

شرکت شیر پاستوریزه پگاه خراسان:

براساس مصوبات جلسه هیئت مدیره صنایع شیر ایران و مصوبات مجمع عمومی عادی بطور فوق العاده و مجمع عمومی فوق العاده، از تاریخ ۰۱/۱۰/۱۳۸۲ کارخانه شیر پاستوریزه پگاه خراسان (شیر منطقه ای خراسان)و شرکت شیر پاستوریزه مشهد در یکدیگر ادغام و نام آن به ” شرکت سهامی خاص شیر پاستوریزه پگاه خراسان” تغییر یافت و نیز بر اساس صورتجلسه مجمع عمومی فوق العاده ۲۱/۰۳/۱۳۸۳ نوع شرکت از سهامی خاص به سهامی عام تغییر داده شد. ۱۶/۹۷ % سرمایه شرکت متعلق به صنایع شیر ایران است و در تاریخ ۲۳/۰۹/۱۳۸۳ بعنوان چهارصد و بیست و سومین شرکت در بخش ساخت محصولات غذایی و انواع آشامیدنی ( کد ۰۵-۲۰-۱۵) و نماد غشان در فهرست شرکت های بورسی درج شده است.